Nie tylko OC. Rodzaje ubezpieczenia samochodu

OC, AC, assistance i NNW – to najpopularniejsze typy ubezpieczeń komunikacyjnych. Poza OC, każdy z nich jest dobrowolny. Dlaczego warto je wykupić?

Choć wielu kierowców ogranicza ubezpieczenie samochodu tylko do wykupienia obowiązkowej polisy OC, to nasz pojazd możemy chronić nie tylko w taki sposób. Warto pamiętać również o ubezpieczeniu AC, assistance czy NNW, które są mniej popularne, ale niejednokrotnie mogą wybawić nas z opresji związanej z np. uszkodzeniem samochodu czy wypadkiem. Oto, co musisz o nich wiedzieć.

Ubezpieczenie OC

Polisę OC musi wykupić każdy posiadacz pojazdu, najpóźniej w dniu jego rejestracji. Co ważne, ubezpieczenie to przypisane jest nie do kierowcy, a konkretnego pojazdu.

Dlaczego OC jest takie ważne? Chroni ono osoby, które poszkodowaliśmy przy użytkowaniu naszego samochodu. Dotyczy to nie tylko momentów, kiedy auto jest w ruchu. Jeśli więc np. parkując uszkodzimy inny pojazd czy zrobimy to choćby zamykając drzwi samochodu – ubezpieczyciel pokryje np. koszty napraw z naszej polisy OC. Nie będziemy więc musieli płacić za nie we własnym zakresie.

Ubezpieczenie AC

Kolizja drogowaWyobraźmy sobie sytuację stłuczki, w której uszkodzone zostają dwa samochody – sprawcy i poszkodowanego. Ten drugi otrzyma zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy. Jeśli jednak ten ma wykupione AC, to środki będą należały się również jemu. Oznacza to, że tak jak OC chroni poszkodowanego, tak AC – sprawcę.

Ten typ ubezpieczenia to jednak nie tylko ochrona w przypadku wypadków czy stłuczek. Często jest ona rozszerzana również np. o kradzież z włamaniem. Warto jednak pamiętać, że kwota ubezpieczenia nie zostanie wypłacona, gdy np. dopuściliśmy się rażącego zaniedbania, doprowadziliśmy do wypadku z premedytacją lub w momencie dokonywania czynu byliśmy pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Ubezpieczenie assistance

Kolejny typ ubezpieczenia samochodu zazwyczaj sprzedawany jest w pakiecie z OC czy AC. Jest to usługa polegająca na całodobowym dostępie do pomocy technicznej w przypadku awarii auta czy wypadku. Zazwyczaj jest to możliwość skorzystania z lawety, jednak assistance to często również pokrycie kosztów samochodu zastępczego czy pomoc prawna lub medyczna po wypadku dla kierowcy lub pasażerów pojazdu.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji w przypadku trwałego uszkodzenia zdrowia kierowcy lub pasażera pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca zadośćuczynienie również w wypadku śmierci jednej z osób przebywających w aucie. Podobnie jak np. OC, tak i ubezpieczenie NWW dotyczy nie tylko zdarzeń, do których doszło w trakcie ruchu auta, lecz także podczas postoju czy wsiadania i wysiadania. Zadośćuczynienie będzie się nam też należało w przypadku wybuchu, pożaru czy upadku auta.