Ubezpieczenia podróżne – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Zakres ochrony w ramach ubezpieczeń turystycznych jest naprawdę duży – od kosztów leczenia po ochronę bagażu.

W dobie tanich i łatwo dostępnych podróży na wszelkie dystanse, coraz popularniejsze stają się ubezpieczenia turystyczne. Choć zazwyczaj kojarzą się z pokryciem kosztów opieki medycznej za granicą, to nie jest to jedyny zakres ochrony oferowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe w tym zakresie. Co więcej, ubezpieczenie podróżne może działać również podczas wyjazdów na terenie Polski.

Ubezpieczenie podróżne – koszty leczenia

Leczenie w podróżyNie da się ukryć, że większość osób kupujących polisy turystyczne robi to po to, by pokryć ewentualne koszty leczenia czy rehabilitacji na wypadek uszczerbku na zdrowiu. To, ile taka polisa będzie kosztować, zależy od tego, do jakiego kraju wyjeżdżamy. Jeżeli podróżujemy po Europie, to najbardziej optymalną opcją będzie suma gwarantowana w kwotach rzędu 20-30 tys. euro, zaś poza naszym kontynentem – 60 tys. Jeśli zaś wybieramy się do krajów, gdzie opieka medyczna jest droga (np. Stany Zjednoczone czy Australia), będziemy musieli liczyć się z kosztowniejszą polisą – najbezpieczniejszą opcją będzie wybranie ubezpieczenia bez limitu.

Co jeszcze warto ubezpieczyć w podróży?

Podstawowy zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego obejmuje również następstwa nieszczęśliwych wypadków. W razie, gdy będziemy uczestniczyć w wypadku za granicą, możemy liczyć na odszkodowanie (a w przypadku naszej śmierci – rodzina). Warto rozważyć też wykupienie OC w życiu prywatnym, które będzie chroniło poszkodowaną przez nas osobę. W takiej sytuacji nie będziemy musieli martwić się o pokrycie kosztów wyrządzonych szkód we własnym zakresie.

Praktycznymi dodatkami do polisy ubezpieczenia podróżnego będzie ochrona przed zgubieniem, zniszczeniem czy kradzieżą bagażu oraz gwarancja odszkodowania w wypadku opóźnionego lotu. Ochronę bagażu oferują krajowe ubezpieczenia turystyczne. Warto więc zastanowić się nad tą opcją nawet w przypadku wyjazdu na terenie Polski.

Jeśli nasza podróż ma charakter sportowy – tzn. będziemy w jego trakcie uprawiać aktywność uważaną za niebezpieczną – koniecznie wykupmy dodatkowy pakiet ubezpieczenia, uprawniający nas do odszkodowania w razie wypadku podczas uprawiania wspomnianego sportu. Kiedy jest to aktywność wykonywana na świeżym powietrzu, zadbajmy, by nasza polisa obejmowała również koszty ratownictwa, którymi zawsze obarczana jest osoba poszkodowana.